post

Pvc pencere sistemleri günümüzde tüm yaşam alanlarımıza girmiş ve en çok tercih edilen ürünlerden biridir. PVC kullanılan malzemenin kısaltılmış halidir. PVC’nin açılımı “Polyvinyl Chloride” dür.

PVC (Polyvinyl Chloride) Nedir?

Yaygın bir şekilde PVC olarak kısaltılan ve bu isimle bilinen poli vinil klorür, piyasada kullanılan üçüncü en büyük termoplastik polimerdir. Kimya endüstrisinin en değerli ürünlerinden biri olan PVC oyuncak yapımından inşaat sektöründeki yapı malzemelerine kadar birçok alanda kullanılır.

PVC üretimi sanayide daha çok süspansiyon polimerizasyonu metoduyla yapılır. Yapı taşı vinil klorür olan bu polimer çok düşük bir kristal yapıya sahiptir. Her ne kadar düşük kristalliği olsa da zincirdeki büyük klorin grupları sayesinde hacimli bir zincir oluşturur ve bu sayede mukavim bir malzeme ortaya çıkar. Klor gruplarının, zincirin esnekliğine (daha dogrusu bükülmezliğine) yaptığı etkiyi yüksek camsılaşma sıcaklığına (Tg=80°C) sahip olmasından da görebiliriz.

PVC’nin en büyük sorunlarından biri ışığa ve sıcağa karşı hassas olmasıdır. Bu kararsız yapısı yüzünden yüksek ısı altında ya da ışığa uzun süre maruz kaldığında ortama hidrojen klorür (HCl) molekülü vererek çevresindeki malzemelerin de bozunmasına sebep olur. Daha da önemlisi, HCl molekülü insan sağlığını tehdit eden bir kimyasaldır. PVC ve PVC benzeri halojenli polimerlerin kararsız yapısı katkı maddeleri kullanılarak dengelenir ve zararlı atıklar oluşturulması azaltılır ya da tamamen yok edilir.

PVC çok sert ve tok bir malzemedir ve bu mekanik özellikleri sayesinde geniş bir kullanım alanı vardır. Hatta, plastikleştirici katkı maddeleri kullanılarak PVC’yi esnek bir hale getirmek de mümkün olduğundan beri bu plastik piyasada daha da önemli bir yer almıştır. PVC’nin darbe dayanımını arttırmak için ise kauçuk plastikler PVC’yle karıştırılır.

PVC’nin ticari isimleri olarak bunları sayabiliriz: Carina, Corvic, Darvic, Geon, Koroseal, Marvinol, Nipeon, Opalon, ve Vygen. PVC genel olarak vinil adıyla anılmasına rağmen, vinil ailesine üye diğer polimerler de mevcuttur. Bunların bir kısmı poli vinil asetat, poli vinildin klorür, poli vinil alkol olarak sayılabilir.

Plastikleştirici katkı maddelerine örnek olarak diizooktil ftalat, tritolil fosfat, epokside yağlar verilebilir. Plastikleştirici kimyasallar PVC zincirlerinin arasına girerek zincirlerin birbiri üzerinde kaymasını sağlar, yani bir nevi “dahili kayganlaştırıcı” görevi görürler. Polistren ile oluşturlan kopolimerlerin ve polimer karışımlarının gördüğü işlevin aynısını bu katkı maddeleri PVC için gösterirler.

Pvc Pencereler Sağlığa Zararlı mıdır?

Pvc pencere sistemleri kullanımı ve birçok yaşam alanlarımızda yer alması sonuçu herkesin özellikle sorduğu “plastik pencereler kanserojen madde içermektedir” gibi söylentiler dolaşmaya başlamıştır. PVC kanseri tetikleyici maddeler içeren bir malzemedir. Ama eğer siz üretici veya üreten işçi iseniz risk grubu içerisine girersiniz. Evinize takılan pencereler durduğu yerde size zararlı maddeler gönderemez veya zararlı maddelerin size bulaşması imkansızdır.

Kısaca anlatmak gerekirse evinizedeki pvc pencerenin sizin sağlığınıza hiç bir şekilde zararı yoktur.

Yorum Yapın