Sigorta Şalterleri Neden Atar ?

Elektrik şalter yani sigorta atması evlerde veya işyerlerinde sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Elektrik kesintisi gibi bir durum söz konusu değilse şalter attığı çıkan sesten anlaşılabilir. Yahut o esnada çalışan elektronik bir cihazın aniden durmasıyla da sigortaların attığını anlayabiliriz. Aslında bu durum şalterin atması, sigortaya fazla yüklenildiğini gösterir. Şalter atarak, ortaya çıkabilecek daha büyük kazaları önlemiş olur. Peki, şalter hangi durumlarda atar ve nelere dikkat edilmelidir?

Sigortanın atmasına sebep olan başlıca neden evde yüksek akım çeken elektronik cihazların hepsinin aynı anda çalışmasıdır. Bu düşük amperli sigortanın ısınmasına ve atmasına neden olur. Bütün cihazların aynı anda çalıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Kullanılan arızalı bir cihaz sigortayı attırabilir. Ancak arıza her zaman eski cihazlarda aranmamalı, yeni cihazların da bakım ve kontrolleri yaptırılmalıdır. Evde kullanılan uzatma kablolarının kaliteli olanlarından seçilmesi, sigorta atması gibi kazaları bir nebze önleyebilir. Çünkü kalitesiz ve dayanıksız uzatma kabloları akıma dayanamayabilir. Bu uzatma prizlerinin kapasitesi yani kaç watt a kadar dayanıklı olduğu kontrol edilerek satın alınmalıdır.

Evde sigortanın atmasına neden olan durumlardan bir diğeri de özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabodan sızan sular bu prizlerle temas eder ve sigortanın atmasına neden olur. Ayrıca oldukça tehlikeli bir durum meydana getirir. Sigortanın bozuk olması da sigortayı attırır. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alınarak değiştirilmelidir. Yeni sigorta takılırken, söküldüğü gibi takılmasına özen gösterilmelidir.

Evlerde veya işyerlerinde duvarlara çakılan çivi veya matkap gibi aletlerle açılan delikler de sigortanın atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvarlardan geçer. Dolayısıyla priz, anahtar veya buat kenarlarında ya da yakınlarında delik açılmamalıdır. Bu bölgelerin düşey ve yatay hizaları özellikle boş bırakılmalıdır. Bu sebeplerin yanında sigorta atmışsa ve neden attığı bilinmiyorsa, evdeki sigortalar tek tek kapatılıp açılarak sigortanın atmasına neden olan arızanın tespit edilmeye çalışılması gerekir. Sigortanın atmasının bir diğer sebebi ise kısa devre oluşmasıdır. Evlerde kullanılacak olan topraklı prizler sigortanın atma olasılığını düşürür. Bu nedenle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ev eşyalarının çalıştırıldığı esnada topraklı prizler kullanılmalıdır.

Uydu Arıza ve Uydu Hat Çekimi

Uydu arıza ile ilgili en çok karşılaşın sorunları aşağıda çözümleri ile paylaştık.

Uydu Arıza Ve Çözümleri

Sinyal problemi yaşıyorum. Ekranda sinyal yok yazıyor. Çözümü Nedir?

Bu problem en fazla yaşanan uydu arızasıdır. Sinyal probleminin birden fazla sebebi ve birden fazla çözümü var.

Elektrik Panosu Arızası ve Yenileme

Elektrik pano arızası ve yenileme işlemlerini açıklamadan önce elektrik panosu nedir kısaca değinmek gerekir. Elektrik panosu, yapının elektrik merkezi olarak adlandırılır. Ana akımdan gelen elektriği, ulaşması gereken tüm alanlara dağıtımını, iletimini sağlayan, şalter ve kablolarla gibi elamanların bir arada bulunduğu merkezi kabindir.

Elektrik Panosu Arızaları

Avize Söküm ve Montaj

Avize söküm ve montaj işi profesyonel, özen isteyen ve ehil kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Hepimiz düşünürüz avize montajında ne var deriz. İki kablo bağlıyorsun ve hepsi bu gibi gözükse de işin aslı öyle değildir. Avize öncelikle tavana sağlam bir şekilde monte edilmelidir. Avizenin yükü kablolara binmemelidir. Avize sökümü montajı kadar önemlidir. Avizeler sökülürken dikkat edilmeli, kabloları uygun bir şekilde çıkarılmalı ve bağlantı elamanlarına kesinlikle zarar gelmemelidir. Her avize aynı değildir. Avize modellenize göre söküm ve montaj işlemleri değişir. Her model avize aynı şekilde montaj yapılamaz.