Katlanır Cam Balkonun Su Alması

Her potansiyel cam balkon müşterisinin ortak sorusu budur. Cam balkon su alır mı? Bu soruya kesinlikle hayır demeyi çok isterdik. Çok şiddetli ve yatay açı ile inen yağmurlarda cam balkon sistemlerinin su almaması mümkün değildir.

Bu ürünler %100 yalıtım yapmak üzere tasarlanmamıştır. 2 adet cam kanat birbiri üzerine bindiğinden, arada mutlaka bir miktar boşluk kalmak zorundadır. Aksi halde sistemin çalışması mümkün olmaz. İki kanat arasına konan silikon bazlı contalar elbette suyu büyük bir oranda kesecektir. Satış ile görevli personelin bu konularda müşterilerini uyarması gerekmektedir.

2 camın birbiri üstüne binmesinin yanı sıra, cam kanatlar ray üstünde tekerlekler yardımı ile hareket etmektedir. Bu hareketlilik belirli boşlukları teknik olarak zorunlu kılmaktadır. Kasa profillerinde tahliye delikleri bulunmaktadır; ancak buna rağmen kesinlikle su almaz demek, pek de mümkün değildir.

Müşterilerden önce, bu konularda satış personelini eğitmek gerekir. Dünya standartlarına göre de bu sistemlerin mutlak su izolasyonu yapması gerekmiyor. Üretiliş amaçlarına aykırı olan bu durum, herkes tarafından olduğu gibi kabul edilmelidir.

Cam Balkon Camının Kırılması

Cam balkon camının kırılması genelde raydan kurtularak yere düşmesinden kaynaklanır. Katlanır cam balkonların cam sistemleri temperli camlardır. Temperli cam darbelere dayanıklı olduğu kadar aslında narin bir camdır. Köşesine gelecek küçük bir darbe veya sivri uçlu bir cisimle vurmak kırılmasına çok rahat neden olur. Aynı araba camı gibi kırılarak tuzla buz olur ve hiç bir şekilde kesici özelliği kalmaz.

Peki Cam Balkon Camları Nasıl Kırılır

  • Cam hazırlanırken fabrika hatasından kaynaklanan üretim hatasından kırılır. Bu durduk yere bir anda camın patlaması ile belli olur.
  • Mevcut raylardan kurtularak capraz hale gelerek camın esneme sonucundan kırılır.
  • Raydan kurtularak yere düşmesi sonucu
  • Kanadı acarken arka kısmındaki duvara camın köşe kısmı temas ederse kırılır.

Katlanır Cam Balkon Kilitlenmemesi

Katlanır cam balkon kilitlenmemesi aslında ürünün ayalarının bozulmasından kaynaklıdır. Gerçi günümüzde kullanılan kilitlerin artık plastik olması zaman içinde içindeki yayların ve dilin kırılmasına elverişli bir ortam sağlamış olur. Cam kanadını kapatamama, kilitleyememe ikisi de aynıdır.

Peki Neden Kilitlenmezler

Cam balkon sistemleri zaman içerisinde kullanıma da bağlı olarak ayarları bozulabilir. Bozulan kanat camın ayarı kilit karşılıklarını karşılayamadığından kilitlemez veya kapanmaz. Cam balkon ürünlerin kilitleri plastik olması zaman içerisinde deforme olarak gevşeme, laçka olmasından ötürüde kilitlenmez.

Cam Balkon Tekerleklerinin Kırılması

Cam balkon tekerlerinin kırılması en çok şikayet aldığımız konulardan biridir. Günümüzde artık her üründe olduğu gibi maalesef cam ürünlerinde de çin aksesuar kullanılmaktadır. Cam balkon tamamen cam sistemlerde oluşur ve bir kanat camı epey bir ağırdır. Kullanılan tekerleklerin %90 plastik olmasında ötürü deforme sonuçu kırılmalar yaşanmaktadır.

Cam Balkon Tekerlerinin Kırılma Nedenleri

Cam balkon tekerleri yada rulmanlarının kırılma nedenleri plastik olması ve montaj hatalarından kaynaklanır. Terazide takılmayan veya sisteme uygun olmayan rulman takımlarının kullanımı hem cam kanatlarının zorla açılmasına ve dolaylı olarak kırılmalarına neden olur. Eğer açılan camları zorlayarak ve güç uygulayarak açıyorsanız kesinlikle yakında kırılacaktır.