Penceremden Soğuk Giriyor Neden

Pimapen pencereniz soğuk alıyorsa sebebi kanatlarınızın yani, açılan pencerenizin sağlıklı kapatmadığından kaynaklanır. Aklımıza ilk gelen genelde contaların yıprandığı veya eskidiği düşüncesi gelir.

Soğuk alan pencerelerde sıkıntı contalarda değildir. Fitillerinin değişmesini gerektiğini söyleyen usta bu konuda uzman biri değil demektir. Kanatlarınızın ayarlarının bozuk olması veya kilit mekanizmasının, ispanyoletin yaz modun da kalmasından kaynaklanır.

Pimapen Pencerenin Tamiri

Öncelikle kontrol edilmesi gereken kısım pencerenin düşük olup olmadığıdır. Eğer açılan kanatlarınız da düşüklük varsa bu iki türlü ayarlanabilir.

Pencerenizin camı takozlanarak yukarı kalkması sağlanır. Bu işlem camı tutan çitalar sökülerek kenar boşluklarına ulaşılır. Camın iki köşesinde üst çapraz köşe ve alt çapraz köşelerde kanadı kaldırmak ve düşmesini, yani sarkmasını engelleyen takozlar mevcuttur. Bu takozlar desteklenerek tekrar kanat eski konumuna getirilir.

Diğer çözümü, eğer cam takozlanamayacak kadar boşluk yok ise menteşe kısımlarından üst menteşe geriye çekilerek kanat eski konumuna getirilir. Menteşeden kaynaklanmasının sebebi imalat hatası veya montaj esnasında teraziye uyulmadan takılmasından kaynaklanır.

Bu işlemler yapıldıktan sonra kilit karşılıkları ayarlanır ve ispanyoletin üstündeki pimler kış moduna alınarak pencerenizin sıkı kapanması sağlanmış olur.

Sigorta Şalterleri Neden Atar ?

Elektrik şalter yani sigorta atması evlerde veya işyerlerinde sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Elektrik kesintisi gibi bir durum söz konusu değilse şalter attığı çıkan sesten anlaşılabilir. Yahut o esnada çalışan elektronik bir cihazın aniden durmasıyla da sigortaların attığını anlayabiliriz. Aslında bu durum şalterin atması, sigortaya fazla yüklenildiğini gösterir. Şalter atarak, ortaya çıkabilecek daha büyük kazaları önlemiş olur. Peki, şalter hangi durumlarda atar ve nelere dikkat edilmelidir?

Sigortanın atmasına sebep olan başlıca neden evde yüksek akım çeken elektronik cihazların hepsinin aynı anda çalışmasıdır. Bu düşük amperli sigortanın ısınmasına ve atmasına neden olur. Bütün cihazların aynı anda çalıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Kullanılan arızalı bir cihaz sigortayı attırabilir. Ancak arıza her zaman eski cihazlarda aranmamalı, yeni cihazların da bakım ve kontrolleri yaptırılmalıdır. Evde kullanılan uzatma kablolarının kaliteli olanlarından seçilmesi, sigorta atması gibi kazaları bir nebze önleyebilir. Çünkü kalitesiz ve dayanıksız uzatma kabloları akıma dayanamayabilir. Bu uzatma prizlerinin kapasitesi yani kaç watt a kadar dayanıklı olduğu kontrol edilerek satın alınmalıdır.

Evde sigortanın atmasına neden olan durumlardan bir diğeri de özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabodan sızan sular bu prizlerle temas eder ve sigortanın atmasına neden olur. Ayrıca oldukça tehlikeli bir durum meydana getirir. Sigortanın bozuk olması da sigortayı attırır. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alınarak değiştirilmelidir. Yeni sigorta takılırken, söküldüğü gibi takılmasına özen gösterilmelidir.

Evlerde veya işyerlerinde duvarlara çakılan çivi veya matkap gibi aletlerle açılan delikler de sigortanın atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvarlardan geçer. Dolayısıyla priz, anahtar veya buat kenarlarında ya da yakınlarında delik açılmamalıdır. Bu bölgelerin düşey ve yatay hizaları özellikle boş bırakılmalıdır. Bu sebeplerin yanında sigorta atmışsa ve neden attığı bilinmiyorsa, evdeki sigortalar tek tek kapatılıp açılarak sigortanın atmasına neden olan arızanın tespit edilmeye çalışılması gerekir. Sigortanın atmasının bir diğer sebebi ise kısa devre oluşmasıdır. Evlerde kullanılacak olan topraklı prizler sigortanın atma olasılığını düşürür. Bu nedenle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ev eşyalarının çalıştırıldığı esnada topraklı prizler kullanılmalıdır.

Geberit Montajı Nasıl Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmelidir.

Asma klozet yada ayaksız klozet montajı için ilk yapmanız gereken bir ustayı yada profesyonel bir firmayı aramak olabilir.Ama bazı durumlarda bu basit bir iş ve ben kendi başıma hallederim diyebilirsiniz.Biz tam da burda size bu konuda yardımcı olmaya çalışıp bir kaç ön adımdan bahsedeceğiz.Yeni bir tuvalaet almaya ve eskisini değiştirmeye karar verdiyseniz.Daha en baştan adım adım gitmeniz gerekir.Aksi taktirde bu macera daha başlamdan son bulur.İlk adım tuvaletin montajından önce aldığınız eski tuvakletin yerine ölçüleri uyan yeni bir tuvalet almak.Yani öncelikle ölçüler konusunda emin olun.Bu hesabı yaparken tuvalet arkasına takılacak cıvataların yerlerini dolap cıvatalarını iyice hesap edin.Ölçümü yaparkende yine merkezi ölçü alacağınız noktalara dikat edin.Aksi taktirde tuvaletin montajının bir kabusa dönüşmesi kaçınılmazdır.Bu arada eğer klozetiniz çok eski ise yeni modellerde ki gömeceğiniz su tankınıda hesaba katmayı unutmayın.Bu arada yan açıklığı ve orada ki boşluk payınıda hesaba katın ki son anda bir süprizle karşılaşmayasınız.Eğer tüm bu adımları tamamladıysanız.Şimdi montaja başlayabilir ve yeni klozetinizi banyonuza yerleştirebilirsiniz.

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız evimizin iş yerimizin tuvaletlerinin birçoğunda artık klozet bulunmakta. Asma klozetler şıklığı ile en çok rağbet görenlerden. Yalnız yapımı itibari ile biraz zahmetli ve pahalı. Duvar içine gömülen bir sistem olan bu tuvaletlerin askıları bulunur. Gömüldükten sonra fayans dışına çıkan iki askı vidasına klozet geçirilerek havada durması sağlanıyor. Su haznesi de duvar içinde gömülü olarak kalıp böylece görüntü olarak şık bir tuvalet ortaya çıkıyor. Fakat duvar içine konulan rezervuarlar gömülü olduğundan tekrar sökülme şansı yoktur. Bu sebeple en kaliteli malzeme kullanılmalıdır.

Asma klozet kaç kilo taşır?

Bu konu asma klozet montajı yaptırmadan önce araştırılıp çok merak edilir. Ancak korkacak hiçbir şey yok çünkü inşaat esnasında duvar içine döşenen sistem çelik iskeletli ve üzerine duvar örülüp sıva yapıldıktan sonra birde fayans yapılır yani gayet sağlam olur. Yere monte edilen bir klozet ne kadar sağlamsa asma klozette o kadar sağlamdır. Acaba belirli bir kullanımdan sonra oynama olur mu diyorsanız. Düzgün yapıldıktan sonra hiçbir şey olmaz. Unutmayın ki normal klozetleri de uyduruk bir şekilde yaparsanız onlar bile dayanmaz sağa sola oynar.

Hangi rezervuar tercih edilmeli?

3 tip rezervuar bulunmaktadır. Birisi alaturka tuvaletlerde bulunan asmalı rezervuardır. İkincisi normal klozetlerde bulunan gövde şeklindeki rezervuardır. Sonuncusu ve üçüncüsü olan rezervuar tipide gömme rezervuardır yani geberit tuvaletlerde kullanılan duvarın içindeki rezervuar tipidir. Asma klozet rezervuar arıza tamiri nasıl yapılır ve nasıl arıza yapar? Bu rezervuarların şikayetleri genelde aynıdır. Hepsinin ortak sıkıntısı ortak sorunu tuvaletin içine sürekli su kaçmasıdır. Çünkü iç takım bozulmuştur ve suyu kesmiyordur. Bunun sonucunda sürekli su sızıntısı olur. Klozetlerin rezervuar kısmında içine su dolduktan sonra bu suyu çeken ve klozete gönderen mekanizma iç takımdır. İç takım çok hassastır. Klozet söküldüğünde yerinden oynadığında bu mekanizma arıza yapabilir. Ya da rezervuarın içine pislik kaçtıysa bu pislikten dolayı da rezervuar arıza yapabilir. Bunun sonucunda rezervuar su kaçırıyor ya da sürekli su dolumu yapıyor gibi şikayetleriniz olabilir.

Rezervuar arıza tamiri nasıl yapılır peki?

Rezervuar iç takım değişimi için öncelikle kaliteli bir iç takım kullanılması gerekir. Çünkü mekanizma hassas olduğu için garantili ve kaliteli malzeme gerektirir. Çünkü iç takım değişimi sürekli olmaması gereken bir şey. Aldığınız malzemenin piyasa malı olmamasına dikkat edin. Özellikle garantisi olsun elinizde. Bu garantiyi ya firmadan ya da satılan ürünün kendisinden mutlaka temin ediniz. Ürünü aldıktan sonra bunun değişimi sizin için pekte kolay değildir. O yüzden profesyonel bir destek almanızda tabiî ki fayda var. Aksi takdirde gelişi güzel yapılan bir iş daha büyük sıkıntılara neden olabilir.

Kompen

Konya Afyon karayolu 45.Km. Ladik mevkiinde 1996 yılında üretimine başlayan Kompen; Kuruluşundan bu güne geçen sürede büyük atılımlar gerçekleştirdi. PVC Kapı-Pencere sistemleri,Yalı Baskı (VinilSiding), Panjur ve Isıcam sistemleri; üretim, pazarlama ve uygulama alanlarında faaliyetlerini sürdüren Kompen; kuruluşundan bugüne kadar üretimini 10 kat artırarak 2500 ton/yıldan 25.000 ton/yıla çıkararak sektörde iddialı bir konuma geldi. Kuruluşunda kaliteli üretimi ilke edinen Kompen, AR-GE ve Kaliteye yatırımlarını sürdürüyor. Türkiye’nin sektörde en gelişmiş laboratuvarlarından birine sahip olan Kompen A.Ş. 135.000 m² alan üzerinde 42.000 m² kapalı alanında 356 çalışanı ile Almanya ve Avusturya’nın ileri teknolojisi ile kurulan tesislerinde üretimini sürdürmektedir.

Kompen Ürünleri

Erpen

ERPEN A.Ş, polimer kapı ve pencere sektöründe faaliyet göstermek üzere 1993 yılında kurulmuştur. Gaziantep’te, 45 bin metrekarelik alana yayılan, son teknolojiyle donatılmış tesislerde üretilen dünya standartlarında ve yüksek kalitede ürünler, yaygın bayi ağı ile yurt içinde ve yurt dışında son tüketiciyle buluşturulmaktadır.

Tüm ham madde, ara madde ve son analizler ile ürün dayanıklılık testleri, yine sektörünün örnek tesislerinden olan ERPEN A.Ş.’nin polimer kapı ve pencere üretim tesisleri bünyesinde yer alan, akreditasyon belgeli laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir.

Winsa

Winsa PVC Pencere Kapı Panjur Sistemleri 1998 yılında Sabancı Holding çatısı altında Adapazarı’nda kurulmuştur. 2004 yılına kadar Adapazarı’nda faaliyetlerini sürdüren Winsa, bu tarihte Ege Profil San. ve Tic. A.Ş. bünyesine katılarak büyümesini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmiş ve 2008 yılında Kocaeli Kartepe’deki fabrikasına taşınmıştır.

Winsa ürünleri, Kocaeli Sarımeşe’de 34.000 m ’si kapalı olmak üzere toplam 40.000 m alan üzerinde kurulu son teknoloji ile donatılmış fabrikamızda, büyük bir titizlik ve profesyonellikle üretilmektedir.

Egepen

Deceuninck, 1937 yılında Belçika’da kurulmuştur. Yapı endüstrisi için kompaund, tasarım, geliştirme, ekstrüzyon, finisaj ve geri dönüşüm konularında uzmanlaşmış olan Deceuninck, dünyanın en büyük ilk 3 PVC üreticisinden biridir.

Profesyonel teknik ekip ve uzman çalışanlarla birlikte yoğun Ar-Ge çalışmaları neticesinde sürekli yenilikçi ürünler geliştiren Deceuninck, inovatif ürünlerini 4 binden fazla müşteriyle buluşturmaktadır. Deceuninck bugün, dünya çapında 35 iştiraki ve 3 bin 500’den fazla çalışanıyla 91 ülkede faaliyet göstermektedir.

Alfapen

Yapı sektöründe 1960’lardan bu yana kapı ve pencere ürünleri konusunda tecrübeleri olan Alfapen ortakları 1993 yılına gelindiğinde, piyasadaki talepler doğrultusunda uPVC Pencere Kapı Sistemleri üretimine başlamıştır. kuruluşundan bugüne kadar Alfapen A.Ş., yurtiçinde ve yurt dışında onlarca bölge müdürlüğü ve yüzlerce bayisi ile müşterilerine ürünlerini ulaştırmıştır.40.000 m2 arazi üzerinde 15.000 m2 kapalı alanda faaliyetine devam etmektedir. Bu süreç içerisinde sürekli yatırım ve istihdam düşüncesiyle, bir adet makina ile başladığı üretim serüvenine kapasitesini 20 makinaya çıkararak bugünlere gelmiştir. Sahip olduğu yatırımcı bakış sayesinde profillerini üretmek için makinalarına gerekli olan kalıplarını kendi üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamıştır.

Adopen

Türkiye’nin lider PVC Pencere üreticisi ADOPEN, Türkiye’nin ilk pencere üreticilerinden biri olan Çağlar Plastik’in yarım asırlık bilgi birikimi ve tecrübesi ile birlikte 1997 yılında Antalya’da kuruldu.

Pazarın tümüne hızlı bir şekilde hitap edebilmek için İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Antalya’da kurduğu bölge müdürlükleri ile bayi ve hizmet ağını kısa sürede ülkenin dört bir yanına ulaştırdı. Türkiye’de ve tüm dünyada güvenilir bir marka haline geldi.

2001 yılından itibaren sektörün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak amacı ile PVC sektörünün öncü ve en eski firmalarından birisi olan Plaspen’i de bünyesine alarak faaliyetlerini ADOPEN Plastik Sanayi A.Ş. adı altında İstanbul’da sürdürdü.

Esenpen

1976’dan günümüze altyapı ve üst yapı tüm boru çeşitleriyle sekötründe dev Esen Plastik A.ş. 1985’de PVC panjur, lambri ve asma tavan üretmek amacı ile kurulan ve sonrasında pvc kapı ve pencere profillerinde modern üretim tesisi ve yanilikçi tasarımlarıyla kalitesini birleştirerek yükselen bir marka Esenpen.

Plaspen

Bugün hem pazar payı hem kurumsal güvenilirliği hem de üretim komplekslerinin zenginliği ile PVC sektörünün en önemli oyuncularından biri olan PLASPEN 1989 yılında kuruldu. Avrupa’nın önde gelen PVC bazlı üretim yapan firmalarıyla anlaşarak, Türkiye’ye en yeni teknolojileri her zaman, en önce transfer eden kuruluş oldu. Gelişmiş ülkelerdeki ölçü ve kalitede PVC doğrama, aynı standartlarda Türkiye iklim ve koşullarına göre üretilmeye başladı.

Akapen Pencere ve Kapı Sistemleri

Bilinçsiz tüketim sonucu dünyadaki doğal kaynaklar günden güne azalarak yok olma tehlikesi altındadır. Bu yüzden doğal ürünleri aratmayacak, onların yerini tutabilecek özellikleri ile daha üstün olan malzemelere giderek ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde mevsimlerin bölgesel olarak farklı karakterler gösterdiği göz önüne alındığında PVC pencere sistemlerinin en akılcı çözüm olduğu ortaya çıkmaktadır.Dünyada 1950’li yıllarda başlayan plastik teknolojisine Türkiye 1970’li yıllarda PVC boru ile adım atmıştır.

Pakpen Pencere ve Kapı Sistemleri

1989 yılında ilk fabrikanın temelleri atıldı ve…

Pakpen Plastik Boru ve Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 1989 yılında 30 bin metrekarelik alanda “profil fabrikası” kurarak üretime başladı. Bugün 7 fabrikadan oluşan, yaklaşık 150 bin metrekaresi kapalı, toplam 300 bin metrekareyi aşan entegre tesisleri ile Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak hizmet veriyor.

Fıratpen Pencere ve Kapı Sistemleri

Fıratpen Ürünleri

  • Fıratpen Selenit 75
  • Fıratpen Elagence 80
  • Fıratpen Redonit 85
  • Fıratpen Opal 70
  • Fıratpen S75 Power

Fırat Plastik AŞ, 1972 yılında plastik inşaat malzemeleri alanında üretim yapmak üzere kurulmuştur. Her zaman kaliteli üretim ve kaliteli ürün çeşitliliği ilkesiyle yola çıkan Fırat Plastik AŞ, Türkiye’de yıllar süren ciddi atılımlar sonucunda hem sektörün lider kuruluşu hem de plastik sektörünün ihracat lideri olmayı başarmıştır.

Pimapen Pencere Ve Kapı Sistemleri

Pimaş 1963 yılında PVC boru üretmek amacıyla kuruldu.

O zamana kadar içme suyunun taşınması, sulama yapılması ve sıhhi tesisat amacıyla kullanılan borular asbest veya demirden üretilirdi. Bu borular döşemesi, taşıması zaman alan, ağır, tamiri zor, sağlık açısından olumsuz borulardı ve işlevini çabuk yitiriyordu. PİMAŞ’ın PVC esaslı boruları Türkiye’de imal etemeye başlaması ile çok hızlı bir şekilde köylere içme suyu getirmek

Rehau Pencere Ve Kapı Sistemleri

Polimer bazlı çözümlerin premium markası REHAU bu alanda Yapı, Otomotiv ve Endüstri sektörlerinin uluslararası lideridir. Kurulduğu 1948 yılından bu yana, malzeme geliştirme, sistem dizaynı ve yüzey teknolojilerindeki uzmanlığı ve yenilikçi yaklaşımı ile REHAU sürekli devam eden büyümesini kendi gücünden almaktadır. Dünya üzerindeki 170′ den fazla merkezinde, 15.000′ den fazla elemanı, REHAU’ nun başarısı için çalışmaktadır.

Asansör Bakımları Neden Yapılmalıdır

Asansör bakımları hukuki bir zorunluluk olup, belirli dönemlerde sürekli tekrarlanması gerekmektedir. Bunun için özenli ve dikkatli bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Asansör bakımları hiçbir ayrıntı göz ardı edilmeden yapılmalıdır. Asansör bakımları yapılırken profesyonel ekipmanların kullanımı çok önemli olacaktır. Bu süreçte yapılan her hamle Asansörün çalışma sürecini

Asansör Bakımın Önemi

Asansör bakımlarının aylık ve yıllık olarak düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yönetmelikte ve kanunlarda da asansör bakımlarına ciddi bir önem verilmiştir. Asansörü kullanan insanların, asansörde taşınan yüklerin ve olası bir kaza durumunda çevredeki canlı ve cansız varlıkların zarar görmemesi için gereken önem gösterilip düzenli olarak bakım ve onarım çalışmaları